14 юни 2013 г.

Арабски талисманни купи



Талисманна купа, 19-20 в.,
Лондонски научен музей
Ислямската концепция за магия /сихр/ разбира влияние над естествения свят чрез помощта и употребата на свръхестествени сили. Според мюсюлманската традиция съществува разделение между нормалната или допустима магия и тази, която бива заклеймявана от вярата. Използването на заклинания с цел лечение на заболявания се санкционира като позволена и дори изискваща определена такса. Към тази категория на легитимна магия спада приложението на талисманни купи в лечебната медицина.

Терапевтичната употреба на талисманни купи датира от далечната античност. На арабски те са наричани тасат ал-кхада или тасат ар-раджфех и са използвани за лечение и прогонване на заболявания и страдания от хората. Най-общото боравене с тях изисква напълването им с вода, която след като престои в тях определено време се изпива от засегнатия, а лечебният процес може да бъде повторен за няколко последователни дни до пълното излекуване.

Месингова магическа купа,
Британски музей
Талисманните купи са често срещани в повечето мюсюлмански страни, но много малка част от тях биват обект на подробни проучвания. В основата си тези лечебни съдове представляват метални купи, които съдържат коранични надписи и молитви, често в добавка с магически формули или изображения, както и малки метални ключове, закачени към централна им част. В миналото купите са били изработвани в големи количества предимно в Медина и тяхната ефикасност се състои не само в гравираните свещени слова, но и от материала и мястото на което са направени.

Магическа купа, Каджар,
19 в. Иран
Магическите лечебни купи се класифицират в две категории - такива, които лекуват страдания вследствие на бурни емоции и силен стрес и наричани "Купи на Страха" и такива, които служат за изцеление на физически заболявания и неразположения. Те са били ревниво пазени от онези, които са ги притежавали и все още продължават да се използват на територията на арабския свят. Собствениците им често са ги заемали на други само срещу паричен депозит.

Процедурата за лечение с "Купа на Страха" изисква в нея да се налее вода по изгрев слънце, в която се потапят малки ръждиви ключове или други метални амулети и оставяна да пренощува на открито, а на сутринта засегнатият трябва да изпие съдържанието й. Според това колко е силен стресът операцията може да се повтори за три, пет, седем или четиридесет последователни дена.

 Купата на Саладин
Втората категория талисманни купи, които са далеч по-интересни като обект на изследване от религиозна и историческа гледна точка спада в два класа - такива,
които са анонимни и недатирани и такива, които носят името на бележита личност или определена дата.
Такава е Купата на Саладин, наречена така поради посвещението което е изписано на нея. Вътрешността й е изработена от бял месинг и осеяна с кръгообразни надписи, състоящи се от свещени текстове, талисманни шрифтове и магически символи. Външната й част от червена мед носи посланието:

"Почит на нашия господар, султанът крал, защитникът на делото на Бог, който е подкрепян от него, победоносният, Абул Музаффар Юсуф - съвладетелят на Водача на правоверните. Тази купа е била доказана от опит като даваща лек срещу ухапвания от змия и скорпион, срещу треска, за връщането на напуснал съпруг на изоставена жена, цяр срещу ухапване от бясно куче, вътрешни и стомашни болки, главоболие... да унищожава ефектите на магьосничество, да възпира кръвотечения, да прогонва лоши очи, да премахва тъга в сърцето и всички заболявания и немощи освен смърт... да предотвратява дразнения от неспокойни деца. Поставена върху главата и използвана за поливки на стара мома ще й помогне за намирането на съпруг."

Друг кръгообразен надпис върху нея гласи:

"Създадена съгласно астрологични наблюдения, изработена и гравирана по време на зенита на звездата и според хороскопите извлечени от звездните таблици. Сторено в съгласие с принципалните религиозни глави на рашидовите халифи с цел да предпазва мюсюлманската общност. Изработена в Мека през година... срещу всички болести и немощи."

Талисманна купа, 13 в.
Сирия, Музей Торонто
Една от най-известните талисманни купи, понастоящем намираща се в музея в Торонто е с диаметър едва 10,5 см. Инскрипциите върху нея съдържат заклинателни формули и имена, между които ясно се различава Печатът на Соломон, Седемте Глифа, заедно с магически квадрати и изображения на дракони със сплетени опашки, змия, куче и скорпион.

Изпъкналата й част носи надписа:

"Тази благословена купа е полезна срещу ухапване на змия, скорпион и бясно куче; за трудно раждане, кръвотечения, коремни болки и колики. Човекът, който е ухапан трябва да пие три пъти от нея и той ще се възстанови с позволението на Бог. За трудно раждане да се пие от нея вода с шафран, срещу кръвотечения и коремни болки - гореща вода. Това е вярно и изпитано."

Купа "Четиридесет ключа",
17 в. Иран, Бруклински музей
Голяма част от магическите талисманни купи днес се намират в музейни експозиции или в частни колекции, като стойността им се оценява от няколкостотин до няколко хиляди долара. В съвременни условия духовните лечители и ходжи употребяват такива, изработени от по-достъпни материали, изцяло гравирани с коранични молитви и предимно използвани за четене на Рукиа над вода с цел разваляне на магии и лечение.

Източници:

Ittig, A. A Talismanic Bowl, Annales Islamologiques, XVIII, 1982
Zwemer, S.M. Influence of Animism on Islam: An Account of Popular Superstitions. London, 1920
E. Rehatsek, M.C.E. Explanations and Facsimiles of eight Arabic Talismani Medicine-Cups, JASB, 1875

Изображения:

http://www.sciencemuseum.org.uk/broughttolife/objects/display.aspx?id=4594
http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details/collection_image_gallery.aspx?partid=1&assetid=345130&objectid=179415
https://www.brooklynmuseum.org/opencollection/objects/3007/Chihil_Kilid_Forty_Keys_Divination_Bowl_with_Inscriptions_Zodiac_Signs_and_Four_Plaquettes

1 коментар: